Dokončení oprav fasády kostela

Opravy fasády a průčelí farního kostela Navštívení P. Marie začátkem října byly ukončeny. Velké dílo se podařilo. Na začátku se zdálo, že to bude snad nemožné pro naši farnost tyto opravy uskutečnit a zvládnout. Dnes už víme, že to možné bylo, ale díky dotacím, návratné finanční výpomoci Městyse Lomnice, ale zvláště vám všem, kteří jste se svými dary zapojili do velkého řetězce dárců. Kdybych zde měl všechny vypsat, potřebovali bychom ještě dvě stránky navíc. Proto díky vám všem!

Celá akce vyšla na 3.606.393,-Kč. K tomu ale musíme připočítat pronájem lešení, který jsme museli z důvodu podmínek Programu regenerace fakturovat mimo rozpočet, nesměli jsme použít dotace, pouze vlastní prostředky a bude činit určitě více jak půl milionu korun. Ve skutečnosti tedy celá akce vyjde více jak na 4.000.000,-Kč.

Pro přehled uvádím finanční krytí opravy:

Ministerstvo kultury 525.000,-Kč

Městys Lomnice 300.000,-Kč

Jihomoravský kraj 400.000,-Kč

Návratná finanční výpomoc Městyse Lomnice 1.000.000,-Kč

Řk.farnost Lomnice u Tišnova 1.900.000,-Kč

Ještě nám schází asi 200.000,-Kč na pronájem lešení. A zde se dostáváme k tomu neuvěřitelnému číslu nastřádaných finančních prostředků farnosti. Na darech se v letošním roce za devět měsíců shromáždilo na 1.400.000,-Kč a 220.000,-Kč na sbírkách v kostele. Z minulého roku jsme měli k dobru 280.000,-Kč. Neuvěřitelné! A proto velký dík vám všem, občanům, firmám, Obecním úřadům, hasičům, orlům, ženám i dárcům mimo naši farnost. Poděkování i obdiv patří pochopitelně firmám a dělníkům, kteří toto úžasné dílo vytvořili.

V dubnu příštího roku začneme splácet dluh v rámci návratné finanční výpomoci Městyse Lomnice. Proto budou mít příležitost další vlastníci nemovitostí, aby mohli čerpat dotace na opravu kulturních památek. Doufám, dá-li Bůh, že budeme třeba za dva roky pokračovat v opravách fasády kostela po obvodu lodi a presbytáře, které už by neměly být tak náročné jako ty letošní. Bůh ať vám žehná.