Jdi na obsah Jdi na menu
 


Biskupství informuje

Výběr z nabídky www.biskupstvi.cz: pozvánky, oznámení, informace, kurzy. Aktualizace 23. 2. 2020.

article preview

Diecézní ministrantský tábor s bohoslovci
Již je možné se přihlásit na tábor pro ministranty ve věku II. stupně ZŠ, který se uskuteční od 11. do 18. července 2020 v Osové Bítýšce. Těšit se můžete na společenství čtyřiceti ministrantů z celé diecéze, zážitkové aktivity, společné modlitby, slavení liturgie, zajímavé hosty, prohloubení znalostí, program po skupinkách, pouť a mnoho dalšího. Počet míst je omezen, elektronickou přihlášku a více informací najdete na http://brno.signaly.cz/ministranti.

Ministrantský den pro ministranty brněnské diecéze
Letošní ministrantský den pro brněnskou diecézi se uskuteční v sobotu 2. května 2020 od 8:30 do 16 hodin v Arcibiskupském kněžském semináři v Olomouci. Program již tradičně připravují bohoslovci. Pro letošní ročník bylo zvoleno motto: „Služte Hospodinu s radostí, vstupujte před něho s jásotem“ (Žl 100,2). Na programu je společná mše svatá, setkání s otcem biskupem, zážitkové hry i společný oběd. Bližší informace a přihlášky na https://mladez.biskupstvi.cz/ministranti.

Cestou dvou bratří – XV. ročník výtvarné soutěže pro děti I. stupně ZŠ, MŠ a ZUŠ
Cílem výtvarné soutěže Cestou dvou bratří je přiblížit dětem kořeny naší kultury a dát pozitivní příklad pro život v současnosti. Soutěž je sice zaměřená na děti, ale neobejde se bez aktivní spolupráce rodičů, učitelů, vychovatelů či animátorů, tedy i katechetů.
Do 17. května 2020 mohou soutěžící posílat své práce vytvořené podle soutěžních podmínek určených pro dané věkové kategorie. Výsledky soutěže pak budou slavnostně vyhlášeny během Večera lidí dobré vůle 4. července 2020 na Velehradě.
Na http://www.velehrad.eu/dny-lidi-dobre-vule/cestou-dvou-bratri-vytvarna-soutez naleznete podrobné informace a podmínky soutěže.

Postní rekolekce pro katechety a animátory farních společenství
Akce, na kterou zvou kolegové z olomouckého centra pro katechezi, se uskuteční na Velehradě v poutním a exercičním domě Stojanov od 27. do 29. března 2020. Rekolekce povede P. Vojtěch Šíma, biskupský delegát pro stálou formaci kněží. Přihlašovat se můžete přes elektronický formulář na internetové stránce http://www.stojanov.cz/program-akci.html nebo na telefonních číslech 572 571 420 a 733 741 896.

Prvokomunikantům přišla odpověď z Říma na jejich dopis papeži Františkovi
Vatikánský státní sekretariát zaslal v zastoupení Svatého otce Františka prvokomunikantům brněnské diecéze poděkování za jejich dopisy a modlitby, které vyjádřili a ztvárnili na svém setkání v Brně v září 2019. Poděkování pro ně obdržel otec biskup Vojtěch Cikrle. Svatý otec projevil opravdovou vděčnost a vyjádřil přání, aby děti v modlitbách za něj vytrvaly. Poslal své apoštolské požehnání otci biskupovi i všem, kteří se setkání zúčastnili.

Nabídka pomůcek Diecézního katechetického centra v Brně – biblická tematika
Náhled publikaceOd 1. prosince 2019 vyhlásila Katolická biblická federace Rok Bible. Z tohoto důvodu upozorňujeme na dříve vydané pomůcky s biblickou tematikou, které vytvořilo naše centrum.
Kdo to ví, odpoví: Sešit formátu A5 obsahuje 22 kvízů. Každý kvíz je složen z deseti biblických otázek s připojenými odkazy na biblické kapitoly, kde lze vyhledat správnou odpověď. Tu si luštitelé zapíšou do připravené kolonky. Pomůcka je vhodná nejen pro zvídavé děti a žáky druhého stupně ZŠ, ale i pro zájemce o Bibli z řad dospělých. Cena je 15 Kč, rok vydání 2015.
Pracovní listy a luštěnky s tématem Bible najdete i na našich internetových stránkách Katechetického centra v rubrice Katecheze a výuka náboženství, Pomůcky ke stažení. Materiály lze zakoupit u nás v kanceláři v Brně, Petrov 5. Objednání je možné na tel.
533 033 308 nebo na e-mailu kc.brno@biskupstvi.cz.

Postní pátky v brněnské katedrále sv. Petra a Pavla

Diecézní katechetické centrum zve širokou veřejnost na duchovní program v brněnské katedrále, který bude letos spojen s biblickými postavami. Začíná se vždy v pátek mší svatou v 17:30, v 18:15 následuje tematická promluva pozvaného hosta, po které vždy bude adorace:
28. února Josef Egyptský; biskup Vojtěch Cikrle
6. března David; P. Jan Pacner
13. března královna Ester; Mons. Václav Slouk
20. března Daniel; P. Josef Novotný
27. března Mojžíš; jáhen Vojtěch Libra

Teologické večery – přednášky a diskuze
Pastorační středisko brněnské diecéze nabízí nový cyklus přednášek a diskuzí s názvem Teologické večery. Přednášející budou Mgr. Stanislav Drobný, Th.D., a doc. ThDr. Ing. Pavel Kopeček, Th.D. Kurz bude probíhat v sále Biskupství brněnského v Brně, Petrov 2, vždy ve čtvrtek od 17 do 20:15 hodin v termínech 13. 2., 27. 2., 12. 3., 26. 3. a 16. 4. 2020. Na večery se nepřihlašuje. Na náklady můžete přispět dobrovolným příspěvkem (není podmínkou účasti), více informací na https://pastorace.biskupstvi.cz.

Zajímavé tituly nakladatelství
Desatero – pravidla dobrého života: Číslo časopisu Duha (10/2020), které má podobu lapbooku. Ve složce formátu A4 najdete volné listy, na kterých je ztvárněn příběh o tom, jak Bůh daroval Mojžíšovi Desatero, text v biblické i moderní podobě, nápady k jeho promýšlení a mnoho dalších doplňujících činností.

Rabbi Ježíš: Kniha je určena hlavně dětem školního věku, avšak začtou se do ní i dospělí, kteří Ježíšův příběh dávno znají. Jde o románové zpracování, klíčové postavy evangelia nám doslova ožijí před očima. Vydání připravuje nakladatelství Paulínky.

Nebeské království je jako… Kniha, která je vhodná pro velké i malé čtenáře, obsahuje šest ilustrovaných Ježíšových podobenství o nebeském království. Ilustrace s texty tvoří jeden celek, který podněcuje čtenářovu fantazii a vede k rozjímání. Autory jsou manželé Lančovi. Kniha vyšla v nakladatelství Cesta, více informací na cestabrno.cz nebo na ikarmel.cz.

Modlitba Otčenáš: Kniha obsahuje cyklus veřejných katechezí papeže Františka na téma modlitby Otčenáš. Papež František v knize komunikuje jazykem, jemuž lze rozumět i bez teologického vzdělání. Prostý a místy i velmi osobní styl však nic
neubírá hloubce sdělení. Vydalo nakladatelství Paulinky.

Vlk a Štít: Dobrodružný příběh se odehrává v pátém století na ostrově zvaném Irsko, v době, kdy žil svatý Patrik. A právě s ním se setkává jedenáctiletý chlapec Kieran, který se stará o osiřelé vlčí mládě. Kieran zároveň hledá štít, který by byl natolik silný, aby ochránil jeho samého i ty, kdo jsou jeho srdci nejbližší. Kniha je vhodná pro děti zhruba od 9 do 12 let a není náročná na délku textů. Vydalo nakladatelství Paulinky.

Škola modlitby pro malé myšky: První seznámení se základními křesťanskými modlitbami pro předškoláky a malé školáky je pojato formou vyprávění o přátelství myšáka Jirky s papežem Františkem. Kniha je vhodná pro předčítání dětem, ocení ji všichni, kdo chtějí vést děti dál než k pouhému opakování modliteb nazpaměť. Vydalo Karmelitánské nakladatelství.

babylon.jpgBabylon: Rodinná biblická hra je určena pro 2–6 hráčů, doporučený věk je od 8 let. Stihne někdo postavit Babylonskou věž dříve než ostatní? Nebo se ji někomu nepodaří dokončit tak, jak tomu bylo v dávných dobách? Hra obsahuje 5 hracích kostek, 48 karet, pravidla, doba jedné hry je asi 10 minut. Vydala Brněnská tisková misie.