Jdi na obsah Jdi na menu

Dušičkový čas - pro dospělé i děti

31. 10. 2021

Apoštolská penitenciárie zveřejnila dekret o možnosti získat plnomocné odpustky pro zesnulé věřící po celý listopad. Rozšířením odpustků na celý měsíc se má omezit riziko příliš velkých shromáždění na hřbitovech a v kostelech.

Pravidla pro získání odpustků za zemřelé pro rok 2021:
Pravidla pro získání odpustků za zemřelé jsou shodná s pravidly z minulého roku, níže přinášíme souhrnný přehled podmínek.

Plnomocné odpustky je letos možné získat po celý měsíc listopad. Tato možnost plnomocných odpustků, která obvykle platí pouze od 1. do 8. listopadu, byla letos opět prodloužena na celý měsíc z důvodu pandemie Covid-19. V  České republice je tato možnost i týden před 1. listopadem, tj. letos již od 25.10 2020. Celkově lze tedy odpustky spojené s návštěvou hřbitova letos získat kterýchkoli osm dní od 25. 10. do 30. 11. dle vlastní volby. Podmínkami jsou:

v daný den

 • návštěva hřbitova,
 • modlitba za zesnulé,
 • modlitba na úmysl Svatého Otce,
 • vyloučení sebemenšího zalíbení v hříchu,
 • svaté přijímání;
 • a v okruhu těchto dní svátost smíření.

Odpustky spojené s návštěvou kostela, které je běžně možné získat 2. listopadu, lze letos získat kterýkoli den měsíce listopadu podle vlastní volby. Podmínkami jsou:

v daný den

 • návštěva kostela nebo kaple,
 • modlitba Otčenáš,
 • modlitba Věřím,
 • modlitba na úmysl Svatého Otce,
 • vyloučení sebemenšího zalíbení v hříchu,
 • svaté přijímání;
 • a v okruhu těchto dní svátost smíření.

Kromě toho senioři, nemocní a všichni, kteří z vážných důvodů nemohou opustit své bydliště kvůli omezením spojenými s pandemií, mohou získat odpustky na dálku. Stačí, pokud se v modlitbě spojí se společenstvím církve, zřeknou se jakéhokoliv hříchu a s úmyslem splnit, jakmile to bude možné, i další podmínky (sv. zpověď, sv. přijímání, modlitba na úmysl Svatého otce) a před obrazem Pána Ježíše nebo Panny Marie se pomodlí za zesnulé.

Touto modlitbou mohou být např. ranní chvály nebo nešpory z breviáře za zesnulé, růženec, Korunka k Božímu milosrdenství nebo jiné modlitby za zemřelé, které se věřící obvykle modlí, četba úryvku z Evangelia, který je součástí liturgie za zesnulé, nebo vykonání skutku milosrdenství spojeného s obětováním bolestí a útrap vlastního života Bohu.

(podle www.cirkev.cz)

Tipy pro prožívání "Dušiček" s dětmi

pdf-ikona.pngPlnomocné odpustky - papírová svíce 

odpustky_deti.jpg

pdf-ikona.pngProč chodíme na hřbitov?

V listopadových dnech potkáváme lidi s kyticemi květin, věnci a svícemi,
jak chodí na hřbitov. Někteří z nich přitom ani pořádně nevědí proč.
Co o tom víš ty?

pdf-ikona.pngCo čeká zemřelé?

Modlitbou chceme zemřelým pomoci, aby se dostali do plného společenství s Bohem – do nebe.

pdf-ikona.pngModlíme se za zemřelé

 
 
 
 

Náhledy fotografií ze složky Dušičkový Stanislávek