Jdi na obsah Jdi na menu

Noc kostelů 2022

9. 5. 2022

Myšlenka Noci kostelů (Lange Nacht der Kirchen) vznikla před lety (2005) ve Vídni a zakrátko se rozšířila do celého Rakouska, České republiky a do dalších zemí. 

Noc kostelů je akce, která má umožnit široké veřejnosti setkat se s křesťanstvím. V jejím rámci jsou ve večerních a nočních hodinách zpřístupněny některé kostely různých křesťanských církví, ve kterých se rovněž zdarma konají koncerty, komentované prohlídky, workshopy či divadelní představení. Návštěvníci mají možnost nahlédnout do kostelních sakristií či klášterních zahrad, zkusit si zahrát na varhany, vystoupat na věže či sestoupit do starobylých krypt, prožít liturgii nebo třeba jen vnímat to, co bylo inspirací pro stavitele křesťanských chrámů.

"... Letošní Noc kostelů je ovlivněna událostmi těchto dnů. Na jedné straně dlouho očekávaný konec pandemie, kdy se mnoho lidí stále bojí o své zdraví, a na straně druhé válka v nedaleké Ukrajině. Otevřené dveře kostelů mohou přinést poselství, že důvěra v evangelium může zmírnit lidské obavy. Naše otevřené dveře zvou ke společné modlitbě. Přeji všem návštěvníkům kostelů, aby zažili pokoj a zklidnění, načerpali nové síly a mohli společně s ostatními přijímat životní výzvy budoucnosti."

+ Dr. Christoph Kardinal Schönborn, Arcibiskup vídeňský

Aplikace pro Android a Apple noc_kostelu_aplikace.png

(https://www.nockostelu.cz/aktuality/931)

Aplikace poskytuje zejména informace o zapojených kostelích a jejich programech. Standardní funkcí je nabídka programu nejbližších kostelů a modliteben podle GPS polohy uživatele. Kromě toho je v přehledu zapojených míst možné hledat a listovat podle okresu či kraje. Vybrané kostely si uživatel bude moci uložit mezi oblíbené a vytvořit si tak program své vlastní Noci kostelů.

Program Noci kostelů v Lomnici

220610_noc_kostelu.jpg

 

Náhledy fotografií ze složky Noc kostelů v Uníně