Jdi na obsah Jdi na menu
 


Postní doba s dětmi

Náměty a inspirace pro prožití postní doby a Velikonoc s dětmi. Upozornění: vyžadují věnovaný čas a energii... Prostě půst ;-)

Aktualizováno 1. 3. 2020

article preview

Čekání na Velikonoce - průvodce postní dobou a Svatým týdnem. Kniha je koncipovaná jako 40denní putování, během něhož je každý týden zaměřen na jednu oblast Ježíšova působení (uzdravování, učení v podobenstvích, setkání s nejrůznějšími lidmi…) a které malé čtenáře postupně vede k seznámení se s novozákonním příběhem až po jeho vyvrcholení při velikonočních událostech. Vhodně koncipované texty spolu s novozákonními úryvky dávají dětem každodenní podněty k srozumitelným úvahám, které je připraví na hlubší prožití postní doby a Velikonoc.
Marek Kita je polský teolog, katecheta a vysokoškolský pedagog.

Lapbook – soubor Půst a Velikonoce
Materiál Ostravského katechetického a pedagogického centra (autorka Mgr. Lucie Wzatková) obsahuje návody a pracovní listy vhodné pro malé skupiny žáků, pro spojené skupiny a pro katechezi v rodině. Soubor obsahuje materiál pro osm vyučovacích hodin.

Slavíme Svatý týden - Malý kalendář událostí Ježíšova utrpení, smrti a zmrtvýchvstání pro děti školního věku obsahuje informace o nejdůležitějších dnech Svatého týdne (Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota a Neděle Zmrtvýchvstání Páně). Usnadňuje tak orientaci v tom, která událost se v určený den připomíná a jak se v církvi slaví. Kalendář stojí 12 Kč, rok vydání 2018, vydalo Diecézní katechetické centrum v Brně.

Co slavíme o Velikonocích - Brožurka přibližuje dětem události Ježíšovy smrti a zmrtvýchvstání a ukazuje souvislost s naším životem. Na jednotlivých stránkách mají děti za úkol odpovědět na otázku, doplnit slovo nebo větu, a třeba se i s pomocí Bible dozvědět o tématu více. Brožurka je vhodná k využití v katechezi nebo jako dárek. Má formát A6 a je barevná. Jeden kus stojí 10 Kč, rok vydání 2015, vydalo Diecézní katechetické centrum v Brně.

Aktivita pro postní dobu - Na každý týden postní doby je na webu ke stažení připravena jedna pohlednice a jedna skládačka s písmenky na téma Ovoce Ducha Svatého. Na začátku týdne (poprvé na Popeleční středu) je třeba vystřihnout dílky jedné skládačky. Dílky se složí, nalepí na prázdnou část pohlednice a vybarví. Ze složených dílků vznikne slovo, které by mělo provázet účastníky celým týdnem. Aktivitu lze využít i mimo postní dobu. Skládačky a pohlednice ke stažení najdete na https://deti.vira.cz.

Misijní křížová cesta za děti v misijních zemích - Křížová cesta Papežských misijních děl (autorkou je Bronislava Halbrštátová), se hodí nejen do postního období, ale i pro modlitbu kdykoliv během roku. Texty jsou doplněny o fotografie ze zemí, kam míří pomoc Papežských misijních děl. O Misijní křížovou cestu si můžete napsat do Národní kanceláře PMD v Hradci Králové nebo ji lze stáhnout na https://www.missio.cz. Do vyhledávání je potřeba napsat „křížová cesta“.

na_hore.jpg

S Ježíšem na hoře - Diecézní katechetické centrum Biskupství brněnského opět připravilo postní  projekt pro farnosti i rodiny. Snahou projektu je prohloubit vnímání Písma svatého jako živého Božího slova, které promlouvá ke každému člověku. Jeho cílem je přiblížit obsah osmi Ježíšových blahoslavenství a motivovat zúčastněné k tomu, aby se je pokusili ve svém životě uskutečňovat.  

Poznáváním Písma poznávám Krista - Centrum pro katechezi Olomouc. Prožíváme rok Božího slova, proto ústředním motivem postní aktivity bude plakát s otevřenou Biblí. Na ní budou každý týden „přibývat“ listy. Ty budou vyjadřovat to, o co se chceme daný týden na základě nedělního evangelia snažit. Připraveny budou také lístečky s úkoly a modlitbou.

Poselství křesťanských svátků - příručka vydaná Biskupstvím královéhradeckým v rámci projektu Využití křesťanského dědictví. Najdete zde pro práci s dětmi pomůcky pro lepší porozumění obsahu biblického textu, osm scénářů výukových hodin s tématem velikonočního biblického příběhu, čtyři pomůcky pro pochopení reálií doby a místa velikonočního příběhu a další vychytávky k jeho porozumění.

Půst a Velikonoce pro nejmenšíPůst a Velikonoce pro nejmenší - 20 zábavných úkolů na dobu postní a velikonoční. Hledání rozdílů, omalovánky, bludiště, spojovačky, puzzle, samolepky, vybarvování a spousta dalších her. Vydalo Karmelitánské nakladatelství, 2020.

Postní kalendář - adventní kalendáře všichni dobře známe. Postní jsou jejich obdobou a mají nám s dětmi pomoci připravit se na prožití radosti ze Vzkříšení. Pod tímto odkazem najdete tři tipy na zpracování postních kalendářů doma v rodině, například formou obrázků kreslených slupovacími barvami na sklo, kdy si postupně vytvoříte velikonoční vitráž.