Jdi na obsah Jdi na menu

Komentář Benedikta Mohelníka - Proč se nechat naočkovat

Benedikt Tomáš Mohelník je katolický kněz, teolog a dominikán, v letech 2006–2018 provinciál české provincie dominikánů. Je šéfredaktorem Revue Salve a proděkanem Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy. Komentář na výše uvedené téma vznikl ve spolupráci s Rádiem Proglas, kde najdete také jeho audio verzi.

Témata související s nemocí kovid-19 nás neopouštějí. Počet nakažených se snižuje, preventivní opatření snad budou stále méně přísná. Blíží se léto a s ním prázdniny. Doufáme, že konečně trochu vydechneme. Jedno téma ale stále zůstává dost intenzivně diskutované. Je jím očkování vakcínou proti kovidu. Není překvapivé, že mezi věřícími se kladou otázky zabíhající do duchovní oblasti. A je to vlastně správné. V perspektivě víry máme vnímat celý náš život ve všech jeho aspektech. Víra nás vede k tomu, abychom rozlišovali dobré a zlé; to, co pochází od Boha, a to, co pochází ze Zlého.

Slyšel jsem celou řadu mínění, která upozorňují na nebezpečí plynoucí z očkování proti kovidu. Budu upřímný: rozum zůstává stát nad tím, co všechno taková vakcína může způsobit a jaké duchovní škody napáchat. Rozum osvícený vírou se s něčím takovým nemůže ztotožnit. Leda rozum potemnělý pověrami by mohl těmto mámením podlehnout. 

Sama otázka ale zůstává závažnou. Můžeme říct, že je na kovidu něco ďábelského? Myslím, že ano. Celý článek najdete zde (zpravy.proglas.cz).