Jdi na obsah Jdi na menu

Dovedl k obrácení mnoho vězňů

13. 4. 2021

Halina Różańska: Otec Bergoglio dovedl k obrácení mnoho vězňů

Halina Różańska, rodačka ze Lvova, pomáhá po mnoho let vězňům v nápravných zařízeních v Buenos Aires. Setkává se s nimi, naslouchá jejich příběhům a učí je modlitbě. Během své služby poznala budoucího papeže Františka, v době, kdy byl provinciálem argentinských jezuitů a často přicházel na návštěvy věznice.

Otec Bergoglio přicházel jako obyčejný kněz, potom jako biskup a kardinál a setkával se s vězni odsouzenými za vážné zločiny a nemocnými Aids, vypráví Halina Różańska pro Vatican News. „Usedal blízko nich, mluvil s nimi, zpovídal ty, kdo si to přáli. Mnoho se jich díky němu obrátilo. Jako hlava katolické církve nadále projevuje blízkost všem ubohým tohoto světa. Proto ho považuji za jednoho z největších papežů,“ řekla Halina Różańska.

Léta praxe ji přivedla k tomu, že jediným správným postojem vůči vězňům je láska a milosrdenství. „Většina z nich nebyla nikdy milována a v tom je hlavní důvod jejich zlomeného života a zločinů, které spáchali. Proto se po vzoru otce Bergoglia snažím přibližovat jim modlitbu, protože to je setkání s živou láskou. Jedině skrze lásku a blízkost můžeme ve vztazích s nimi očekávat nějakou změnu,“ dodává paní Halina.

Halina Różańska se narodila ve Lvově v roce 1943. Po II. světové válce její rodina emigrovala do Argentiny. Když jí bylo osm let, dozvěděla se o smrti své babičky, která zemřela z vysílení jako trestankyně komunistického režimu na Sibiři. Od té chvíle se Halina rozhodla, že svůj život zasvětí pomoci vězňům. Ve službě v buenosaireských věznicích pokračuje dodnes.

(job)

Převzato z: vaticannews.va