Betlémské světlo 2020

V neděli 20.12.2020 přinesli skauti do našeho kostela Betlémské světlo. S jeho myšlenkou přišla v roce 1986 rakouská veřejnoprávní televize ORF, nazývala je "světlem pokoje". Od roku 1989 se ve Vídni před Vánoci pořádá ekumenická bohoslužba, na které se plamínek předává delegacím skautů z celého světa. Roku 1990 se "světlo pokoje" rozšířilo do dalších zemí východní Evropy, kde vzniklo označení "Betlémské světlo".
Plamen v Betlémě zapaluje každý rok dítě z Horního Rakouska. Letos to kvůli protipandemickým opatřením nebylo možné, a tak se tohoto úkolu s radostí zhostila devítiletá Maria Khoury z Betléma. Tato školačka z křesťanské rodiny předala plamen místnímu kameramanovi Walidu Kamarovi z Jeruzaléma, jehož rodina tuto akci provází od samého počátku. Ten převezl plamen ve speciální nevýbušné lampě na letiště v Tel Avivu, kde si jej převzal pověřenec Austrian Airlines Wolfgang Kerndler. Letadlo přepravilo plamínek do Rakouska, kde jej 16. listopadu v regionálním studiu televize ORF Horní Rakousko v Linci převzal zemský hejtman Thomas Stelzer a regionální ředitel ORF Kurt Rammerstorfer.
V sobotu 12. prosince proběhla v salzburském dómu bohoslužba, jíž se účastnili pouze rakouští skauti, ostatní se mohli připojit přes on-line vysílání. Odtud se světlo rozvezlo za přísných hygienických opatření do dalších zemí. V neděli 13. prosince dorazilo do Brna. Skauti je slavnostně předali brněnskému biskupovi v katedrále svatého Petra a Pavla.
V předsíni našeho kostela bude všem k dispozici od 23. prosince.

Foto: Milan Brychta, Eliška a Vláďa Vechetovi, Linda Topinková